Ruský legionář, generál československé armády, zemský skautský náčelník. Aktivní v odbojové organizaci Obrana národa. Popraven za prvního stanného práva po nástupu R. Heydricha.
Z gymnazisty velitelem pluku
Prvorepublikový generál a výrazná postava prvního i druhého národního odboje, Oleg Svátek, se narodil roku 1888 jako syn učitele. Pokřtěn byl jménem Josef. Změnu na Oleg mu Ministerstvo vnitra povolilo až v roce 1930.
Po maturitě na gymnáziu odešel do Vídně, kde vystudoval vojenskou kadetní školu. Po vypuknutí první světové války odchází mladý důstojník se svým útvarem na ruskou frontu, kde jeho kariéra v rakouské armádě skončila. Svátek padl do zajetí a na vlastní žádost byl roku 1916 zařazen do jednotek českých a slovenských dobrovolníků. Jako legionář prošel boji u ukrajinského železničního uzlu Bachmač a v konfliktu s bolševiky na Transsibiřské magistrále. Postupně se vypracoval až na velitele 6. pluku Hanáckého, se kterým se roku 1920 vrátil do Československé republiky v hodnosti podplukovníka.
Velel obraně Podkarpatské Rusi
Vojenskou uniformu obléká i po celých dvacet let první republiky. Studuje válečnou školu a slouží v celé řadě posádek ‒ v Praze, Kroměříži, slovenských Michalovcích, Litoměřicích, Mladé Boleslavi a od roku 1935 je velitelem divize v Užhorodě. Mezitím je jmenován do nejnižší generálské hodnosti a v roce 1937 se stává zemským skautským náčelníkem pro Podkarpatskou Rus. V březnu 1939 se jeho podřízené jednotky postavily se zbraní v ruce na odpor maďarskému vojsku, které chtělo okupovat území republiky.
V nově zřízeném protektorátu Čechy a Morava se Oleg Svátek zapojuje do odbojové organizace bývalých vojáků, do tzv. Obrany národa. Až do září 1941 unikal zatčení. Po zajištění německou tajnou státní policií byl brutálně vyslýchán v Petschkově paláci, ani přesto ale nevyzradil jména svých spolupracovníků. Životní dráha generála Svátka se přiblížila do cíle po nástupu Reinharda Heydricha do Prahy. V rámci prvního stanného práva byl 1. října 1941 v Ruzyni popraven
Odkazy:
Oleg Svátek v legionářské databázi
Zdroje:
Článek v časopise Vojenské rozhledy
STEHLÍK, Eduard – LACH, Ivan. Vlast a čest byly jim dražší nežli život. 1. vyd. Dvůr Králové nad Labem: Fortprint, 2000.
Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Praha: Ministerstvo obrany ČR-AVIS, 2005.
Pomník padlým a popraveným absolventům Vysoké školy válečné před budovou Ministerstva obrany ČR, Tychonova, Praha 6
Pamětní deska v kostele Svatého Fabiána a Šebestiána, Praha 6
Památník popravených v ruzyňských kasárnách
Svátkova ulice, Praha
Československý válečný kříž 1918
Československý řád Sokol s meči
Československá revoluční medaile
Československá medaile Vítězství
Důstojník Řádu čestné legie (Ordre national de la Légion d'honneur ‒ Officier)
Československý válečný kříž 1939 in memoriam
Junácký kříž „Za vlast 1939 – 45“, zlatý stupeň
Příběh dal dohromady Petr Tvrdý, únor 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.