Ve 20. letech místonáčelník pro slovenský skauting. Zatčen v roce 1944, prošel pankráckým vězněním a Terezínem, kde se nakazil tyfem a zemřel.
Václav Stanislav Maule se narodil 13. listopadu roku 1884 v Sušicích. Po absolvování gymnázia v Klatovech studoval na Filozofické fakultě UK v Praze obor přírodních věd, fyziky a zeměpisu. Aboslvoval v roce 1908. Po roční praxi v Zoologickém ústavu UK se začal již PhDr. Maule věnovat podagogické činosti. Začal na reálném gymnáziu v Praze, kde po dobu jednoho roku suploval, a pak učil devět let, až do roku 1918, na reálce v Turnově. Nejspíše tehdy potkal svou manželku Jarmilu Mauleovou (roz. Mašková). Poté se stal profesorem reálného gymnázia v Bratislavě. Od roku 1921 působil v referátu Ministerstva školství a národní osvěty. V letech 1926 - 1930 byl přednostou tohoto referátu v Bratislavě. Jeho zásluhou bylo zavedení nových didaktických principů a rozpracoval jejich metody a formy. Od září roku 1930 se přestěhoval do Prahy, kde zastával stejnou funkci, akorát v Pražské sekci Ministerstva školství. Dále v tomto roce pracoval na novém systému vysokého školství v ČSR. Když se přestěhoval do Prahy, tak na Slovensku došlo opět k poklesu skautských aktivit.
Když vypukla II. světová, tak bydlel PhDr. Maule v Praze se svojí ženou. Jelikož byl židovského původu, tak byl roce 1944 zatčen a po nějaké době odvlečen do koncentračního tábora v Terezíně. Z malé Terezínské pevnosti se vrátil domů ke své ženě 8. května 1945, ale po třech týdnech zemřel na skvrnitý tyfus, který chytil v koncentračním táboře.
Za jeho kariéru publikoval pravidelný časopis, přispíval do jednoho slovenského týdeníku, přeložil knížku Bremův Život z němčiny a hned několik knížek z angličtiny, velmi se zajímal o rozvoj slovenského skautingu a dokonce byl vyznamenaný několika vyznamenáním.
Zdroje:
https://www.koreneskautingu.sk/wp-content/uploads/2021/01/boli-pri-tom.pdf
https://skautnz.sk/wp-content/uploads/2020/05/osobnostiSLSK.pdf
https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/4000-vila-maule
Rodinný dům Dr. Maule na Babě v Praze, architekt Josef Gočár
Stříbrná svastika náčelnictva
Jugoslovanská Radom sv. Sávu
Zdroj:
Skautnz.sk - osobnosti SLSK
https://skautnz.sk/wp-content/uploads/2020/05/osobnostiSLSK.pdf
Dne 29.2.1928 byl v Bratislavě zřízený skautský Krajinský výbor ZJS RČS (KVV) pro Slovensko, kde byl Dr. Václav Maule zvolený, dosud prvním, krajinským náčelníkem výboru. Celý svůj život se zabýval rozvojem skautingu na Slovensku.
Zdroj:
Skautnz.sk - osobnosti SLSK
https://skautnz.sk/wp-content/uploads/2020/05/osobnostiSLSK.pdf
O jeho osobním životě už jsme psali z části v popisu, tak to necháme tady stručné. O dětství Václava nic nevíme. V roce 1933 podnikl spolu s MUDr. Vavro Šrobámem přednáškové turné o Slovensku po Spojených Státech. Jeho manželka byla Jarmila Mauleová, rozená Mašková (*1890 - +1952). Její otec byl údajně ředitelem šperkarské školy v Turnově. S ženou bydleli od roku 1930 v Praze na Babě, kde si nechal Maule postavit dům, který navrhl významný architekt Josef Gočár. Tento dům tam stojí dodnes.
Zdroje:
https://www.koreneskautingu.sk/wp-content/uploads/2021/01/boli-pri-tom.pdf
https://skautnz.sk/wp-content/uploads/2020/05/osobnostiSLSK.pdf
https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/4000-vila-maule
Příběh dal dohromady Studenti
, jmenovitě:
Levi Crossan
Dominik Hill
červen 2021
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.