Vedoucí vlčat v Litovli, zatčen pro ilegální činnost. Z Pankráce poslán do Mauthausenu, kde zvolil smrt elektrickým proudem v ostnatých drátech.
Narodil se roku 1916 v Cakově (část obce Senice na Hané), ale dětství trávil v Renotách, kam se přestěhovala jeho rodina. V letech 1929 - 1936 studoval na gymnáziu v Litovli, kde se aktivně zapojil do skautského hnutí.
Byl výtvarně nadaný, zejména v perokresbě. Profesor Homola nechal vystavovat už na gymnáziu jeho kresby. Neobyčejně pohotově zachycoval portréty spolužáků, figurální i přírodní kompozice. Podepisoval se francouzskou obměnou svého jména "La Gomme", podle toho dostal i ve skautském hnutí přezdívku "Lagom".
Po maturitě roku 1936 přešel na vysokou uměleckou školu v Praze, kde si přivydělával kondicemi a kreslením do novin. V Brně se dostal do uměleckých kruhů. Po uzavření vysokých škol 17. listopadu 1939 se živil prací v muzeích.
12. července 1941 je zatčen pro účast na vydávání ilegálního časopisu. Po třech měsících strávených v Praze na Pankráci je odvezen do koncentračního tábora v Mauthautsenu. Zde v návalu utrpení volí dobrovolnou smrt skokem do ostnatých drátů, které jsou pod elektrickým proudem.
Ve skautském hnutí měl přezdívku Lagom. Podle jména La Gomme, kterým se podepisoval na svých kresbách. Vedl smečku vlčat pod oddílem v Litovli.
Příběh dal dohromady Lukáš Kyselý - Kapsa ze Šumvaldu, Robert Najman, Lubomír Šik; květen 2020
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.