Vedoucí vlčat v Litovli, zatčen pro ilegální činnost. Z Pankráce poslán do Mauthausenu, kde zvolil smrt elektrickým proudem v ostnatých drátech.

Místo narození Místo úmrtí Místa skautování Pamětní místa

Příběh hrdiny

Narodil se roku 1916 v Cakově (část obce Senice na Hané), ale dětství trávil v Renotách, kam se přestěhovala jeho rodina. V letech 1929 - 1936 studoval na gymnáziu v Litovli, kde se aktivně zapojil do skautského hnutí. 

Byl výtvarně nadaný, zejména v perokresbě. Profesor Homola nechal vystavovat už na gymnáziu jeho kresby. Neobyčejně pohotově zachycoval portréty spolužáků, figurální i přírodní kompozice. Podepisoval se francouzskou obměnou svého jména "La Gomme", podle toho dostal i ve skautském hnutí přezdívku "Lagom".

Po maturitě roku 1936 přešel na vysokou uměleckou školu v Praze, kde si přivydělával kondicemi a kreslením do novin. V Brně se dostal do uměleckých kruhů. Po uzavření vysokých škol 17. listopadu 1939 se živil prací v muzeích. 

12. července 1941 je zatčen pro účast na vydávání ilegálního časopisu. Po třech měsících strávených v Praze na Pankráci je odvezen do koncentračního tábora v Mauthautsenu. Zde v návalu utrpení volí dobrovolnou smrt skokem do ostnatých drátů, které jsou pod elektrickým proudem.


Skautský život

vedoucí smečky vlčat v Litovli

Ve skautském hnutí měl přezdívku Lagom. Podle jména La Gomme, kterým se podepisoval na svých kresbách. Vedl smečku vlčat pod oddílem v Litovli.

Autoři

Příběh dal dohromady Lukáš Kyselý - Kapsa ze Šumvaldu, Robert Najman, Lubomír Šik; květen 2020

Bylo to jinak? Víš více informací?

Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz

Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:

  • Čvančara, Jaroslav. Někomu život, někomu smrt 1939-1945.
  • Marek, Jindřich; Pejčoch, Ivo; Plachý, Jiří; Jakl, Tomáš. Padli na barikádách.
  • Plachý, Jiří; Pejčoch, Ivo. Zemřeli na Západě.
  • Padevět, Jiří. Průvodce protektorátní Prahou.
  • Padevět, Jiří. Krvavé finále.

a dalších.