Zábřežský rodák, katolický skaut a člen ilegální skupiny Národní sdružení československých vlastenců. Působil jako spojka mezi partizánskými oddíly. Nedaleko Horních Heřmanic (okr. Ústí nad Orlicí) zastaven civilní hlídkou gestapa a po přestřelce zastřelen.
Narodil se jako druhé dítě do rodiny vrchního četnického strážmistra Václava Tůmy (1883 – 1940), který pocházel z obce Lidmaň. Do Zábřeha byl už pravděpodobně převelen jako četnicky strážmistr. V roce 1914 se jeho otec žení s Marií Janíčkovou. Rodina bydlela v ulici Nový svět (dnes Jiráskova ulice) č. 30. Po ukončení základní školy nastoupil Jaroslav Tůma do zábřežského gymnázia, kde absolvoval 4 roky studia. Nemohl pokračovat dál ve studiu, gymnázium bylo Němci zrušeno. Mezi roky 1937-8 vede zábřežské katolické skauty. Po zrušení školy nastupuje do zaměstnání jako účetní v Knottově mlýně. Doba je to pro něj asi nelehká. V roce 1940 umírá jeho otec Václav Tůma a Jarek se musí starat o matku. Jaroslav má ještě starší sestru Blaženu (1914), později provdanou Žváčkovou, která však v Zábřeze nežije a vrací se tam až po válce.
Kdy přesně se Jarek Tůma zapojil do zábřežského odbojového hnutí označované jako Národní sdružení československých vlastenců není známo. Koncem roku 1943 už se o toto odbojové hnutí začalo velmi intenzivně zajímat Gestapo. V březnu 1944 pak došlo k definitivnímu rozkrytí odbojové sítě a v Zábřeze a okolí. Začalo hromadné zatýkání. Většina členů odboje podcenila nebezpečí a byla Gestapem pozatýkána přímo ve svých domovech. Tento krok zničil větší část ilegální organizace, ale paradoxně zapříčinil vznik partyzánských skupin odbojářů, kterým se podařilo včas utéct. V průběhu roku 1944 působí v okolních lesích několik partyzánský ch skupin, které navzájem spolupracují. Jaroslav Tůma pracoval jako spojka mezi těmito oddíly. Dne 8. července 1944 byl u lesa pana Berana v Horních Heřmanicích (okr. Ústí nad Orlicí) spolu s Jaroslavem Tannertem zastaven německou hlídkou. Co se přesně událo na tom místě událo není dodnes jasné. Jaroslav Tůma byl zastřelen a postřelenému Jaroslavu Tannertovi se podařilo utéct. Jarek Tůma byl v tichosti pohřben v neoznačeném hrobě na nedalekém heřmanickém hřbitově. Jako místo střetu se často mylně uvádí nedaleká obec Cokytle. Od této obce však oba partyzáni přišli. Po válce byla rakev s ostatky Jaroslava Tůmy převezena do rodného Zábřeha.
Rodný dům s pamětní deskou - Jiráskova 30, Zábřeh, GPS - 49.8819083N, 16.8616736E
Hrob na místním hřbitově - Jiráskova 39, Zábřeh, GPS - 49.8798708N, 16.8595775E
Pomníček u Horních Heřmanic - GPS - 49.9555194N, 16.7302361E
Junácky kříž Za vlast 1939 – 1945 - I. stupeň (in memoriam)
Zdroj: Vlastivědné muzeum Šumperk, pobočka Zábřeh
O skautském životě Jarka Tůmy se toho dochovalo jen velmi málo. V roce 1936-7 vzniká oddíl katolických skautů a Jaroslav Tůma se stává jeho vedoucím. Informace jsou jen z "druhé ruky". V časopise katolických skautů "Jiskry od táborového ohně" o setkání s Jaroslavem Tůmou píše Fraňa Zajíček vedoucí 52. oddílu katolických skautů z Olomouce. 10.října 1938 dochází k záboru pohraničí včetně Zábřeha. Tím končí i činnost skautů.
Zdroj: 100 let skautské stráže pod Jeseníky
Příběh dal dohromady Pavel Jedelský - Kili, březen 2019
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.