Pavel pocházel z obce Parník u České Třebové. V deseti letech začal v Praze studovat a zároveň vstoupil do skautského oddílu. V prosinci 1942 byl odvlečen do Terezína, odtud v lednu 1943 do Osvětimi, kde jeho stopa mizí.
Pavel Winder se narodil v Parníku (tehdy samostatné obce) u České Třebové a po ukončení páté třídy obecné školy odešel studovat do Prahy.
Od září 1934 Pavel studoval na Francouzském gymnasiu v Bílé ulici v Dejvicích. V Praze bydlel v rodině své starší sestry Heleny v Londýnské ulici na Vinohradech. Na přelomu let 1937 a 1938 se pak přestěhovali na Košířské náměstí.
Podle vzpomínek členů rodiny Pavel v patnácti letech vymyslel jakési zlepšení u holicího strojku značky Philips a napsal do ústředí v Holandsku. Z firmy Pavlovi odpověděli a nabídli mu, aby u nich pracoval. K tomu však již nedošlo...
V druhé polovině roku 1940 nastaly události, které zásadně ovlivnily nejen Pavlův život. Letní oddílový tábor na Sedlickém potoce byl nacisty zrušen a srpnový výnos Ministerstva školství a národní osvěty rozhodl o vyloučení „židovských žáků“ ze škol s českým vyučovacím jazykem. V září 1940 se již Pavel nemohl vrátit do Prahy a nastoupit do septimy lycea (a také pokračovat v oddílovém programu). V České Třebové se tak začal učit elektrotechnikem. Netrvalo dlouho a 28. října 1940 byl nacisty rozpuštěn spolek Junák a oddíly oficiálně ukončily svou činnost.
Pokud po Mnichovu a zejména s 15. březnem 1939 mnohým skončilo dětství, rodinám židovského původu začal, postupným oklešťováním práv a svobod, většinou marný boj o přežití. Dochovaly se často jen strohé a tragické výčty transportů s daty, čísly a místy.
Pavlova otce někdo udal, protože si na sáňkách vezl pytel uhlí na topení, který však dostal od bývalého spolupracovníka (nesměl si ho zakoupit)… V zimě 1941 byl zatčen, vyslýchán, mučen a vězněn v Pardubicích. Posléze byl převezen do koncentračního tábora v Osvětimi, kde na konci května 1942 zahynul.
Pavel byl spolu se svou maminkou počátkem prosince 1942 odvlečen do Terezína a již koncem ledna 1943 byli oba v transportu do Osvětimi, odkud se nevrátili.
Jedinou, kdo z Pavlových nejbližších unikl hrůzám holocaustu a přežil válečné běsnění byla jeho sestra Helena…
Transport Cf, č. 409 (5. 12. 1942, Pardubice -> Terezín)
Transport Cr, č. 1163 (23. 1. 1943, Terezín -> Osvětim)
Zahynul
Již s příchodem do Prahy v září 1934 se Pavel pravděpodobně stává členem 45. oddílu Junáka v Praze XII. V té době měl oddíl klubovnu v Americké ulici.
S tímto kdysi slavným oddílem se Pavel účastnil letních táborů na Želivce a také nejméně dvou zahraničních výprav. V létě 1937 byla pětačtyřicítka součástí československého kontingentu na 5. světovém skautském jamboree v nizozemském Bloemendaalu. Po jeho skončení pak 45. oddíl pokračoval z Rotterdamu lodí do Anglie a po týdenním pobytu v Londýně zpět přes Bruggy, Brusel a Norimberk do Prahy. V červenci 1938 podniklo dvacet skautů z pětačtyřicítky balkánskou výpravu do Řecka. Je třeba doplnit, že po těchto červencových zahraničních výpravách vždy následoval srpnový čtyřtýdenní tábor!
Členem tohoto aktivního oddílu byl také vynikající fotograf br. Ladislav Sitenský – Imír, který Pavla zvěčnil na krásných portrétech a v knize Se skautským pozdravem připsal i osobní vzpomínku: „Tento skautík měl opravdu velké hudební nadání a poslouchat ho byl požitek.“ (SITENSKÝ, Ladislav a František NEPIL. Se skautským pozdravem. Praha: Junák – svaz skautů a skautek ČR, 2000).
Ve vzpomínce vůdce 46. pražského oddílu br. Mirka Perglera – Dannyho je drobná zajímavá zmínka o klubovně 45. oddílu: „… Po našem velmi úspěšném táboře Moře (1948) se rozhodl střediskový vůdce Tom středisko rozpustit, aby se oddíly nedostaly pod vliv SČM. My, 46. oddíl, jsme se rozhodli pokračovat i nadále v činnosti ve skautském duchu… Na podzim roku 1948 bylo zrušeno okrskové velitelství Junáka v Praze XII. 44. a 45. oddíl našeho střediska ukončily svou činnost a náš oddíl dostal náhradou za místnost na Stalinově třídě znamenitou klubovnu po 45. oddílu v Americké ulici. Klubovna sestávala z několika místností a do té poslední byl vestavěn srub. Cítili jsme se tam velice dobře, ale jen krátký čas…“ (ZACHARIÁŠ, Jiří – Pedro. Lilie pod klopou, lilie za mřížemi. 3. kapitola. Rukopis; odkaz).
Pavlův otec Viktor pracoval jako účetní v textilních továrnách a matka Elsa byla vyhlášenou krasavicí. Její portrét zdobil československou expozici na Světové výstavě v Paříži v roce 1925. Pavlův dědeček Maximilian byl českým básníkem a posledním ředitelem židovské školy v Holešově a strýc Ludwig byl významným spisovatelem z takzvaného Pražského kruhu kolem Maxe Broda.
...v patnácti letech Pavel vymyslel nějaké zlepšení u holicího strojku nebo něčeho podobného značky Philips, napsal to do ústředí v Holandsku a oni mu nabídli, aby u nich pracoval... jeho pobyt v Praze skončil vyhozením židovských dětí ze školy...
Pavel se prostřednictvím portrétů Ladislava Sitenského objevil nejméně na dvou obálkách časopisů vydaných v letech 1937 a 1938 (jednalo se týdeníky Skaut–Junák a Ahoj).
Příběh dal dohromady Ondřej Přerovský – Lazebník; 145. klub OS, listopad 2016–únor 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.