Profesí odborný učitel, který začal skautovat v dospělosti. V předválečných letech vedl 2. chlapecký oddíl v Břeclavi, za války byl pak součástí Obrany národa. Za nelegální činnost odsouzen na 8 let, zemřel po konci války na následky věznění.
Ladislav Polášek byl odborným učitelem a působil na řadě škol v tehdejším politickém hodonínském okrese. Řídícím učitelem z Charvátské Nové Vsi a skautem Františkem Kňourkem – Šedým Havranem byl pozván na tábor břeclavských skautů v Jugoslávii roku 1936, aby poznal na vlastní kůži skautský život. Pro myšlenky skautské se velice nadchl a při posledním táborovém hlášení převzal vedení 2. oddílu a slíbil, že jej povede dále k nové práci a k novému rozkvětu.
Za války učil na měšťanské škole ve Strážnici. Jako důstojník v záloze se stal velitelem organizace Obrany národa na Strážnicku, zástupce mu dělal odb. učitel Josef Horecký. Organizovali tříčlenné jednotky vojenského rázu, které si měly opatřit zbraně, zasahovat činně proti říšské branné moci a sabotovat. Polášek vyjednal i zřízení skupiny v nedalekých Vnorovech a v Tvarožné Lhotě.
Řízením osudu byla jedna ze záškodnických akcí prozrazena (byly nalezeny seznamy v zapomenuté aktovce) a začalo velké zatýkání. Zbraně ve Strážnici byly schovány nebo zničeny. Ústředí bylo zatčeno, nemohlo se nic dělat. Dne 29. října 1940 (den po úředním zrušení Junáka) byl Polášek ve škole zatčen. V prosinci suspendován, manželka se synem dostávali poloviční plat, po odsouzení v roce 1942 byl propuštěn. Polášek byl nejprve vyslýchán v neblaze proslulých Kounicových kolejí v Brně, poté vězněn ve Vratislavi, kde byl odsouzen na 8 let. Trpěl podvýživou a týráním. V lednu 1945 byli vězni převáženi před postupujícími Rusy na západ do středního Německa v otevřených vagonech, bez stravy. Tím jeho zdraví bylo zničeno. V Ambergu jej Američané osvobodili a Polášek byl ihned dán do nemocnice. Naposledy své rodině napsal 23. května 1945. Zemřel na vyčerpání 27. května.
Zdroj:
kronika 2. oddílů skautů junáků RČS Břeclav z let 1927 – 1938 uložená u Štěpána Káni kronika města Strážnice č. 4, str. 228
pamětní deska ve Strážnici na městském úřadě
pamětní deska obětem 2. světové války umístěná na budově ZŠ v Moravském Žižkově
pamětní deska 434 padlých hrdinů z řad učitelů a profesorů umístěná v budově Nejvyššího právního soudu v Brně
2. břeclavský oddíl byl založen roku 1927 bratrem okresním zpravodajem Františkem Kňourkem – Šedým Havranem a stal se pomyslnou vlajkovou lodí meziválečného břeclavského skautingu. Dokladem toho je např. prvenství v závodech konaných při příležitosti župního sjezdu v Luhačovicích (1934).
Br. Polášek vedl vzorně dva tábory: v Tulešicích u Moravského Krumlova (1937) a na Slovensku u Ružomberka (1938). Svědčí o tom i novinové články vztahující se k oběma táborům.
Velice cennou pozůstalostí po Poláčkovi je i skautský stan typu „A“ vyrobený v 2. pol. 30. letech 20. století ve velice zachovalém stavu s oddílovým razítkem a číslem 25.
Příběh dal dohromady Štěpán Káňa – Káně
, jmenovitě:
Poděkování:
Děkuji PhDr. Aleně Káňové za pomoc při hledání historických pramenů.
duben 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.