Poručík a skaut František Bada jako severočeský hraničář bojoval jako důstojník a velitel odloučení jednotky v září 1938 několik dní v obklíčení proti silnějšímu nepříteli- sudetoněmeckým teroristům v Rumburském výběžku. Slova skautského slibu : Milovati vlast svou, Republiku Československou a sloužiti ji věrně v každé době" naplnil také svou pozdější účastí v řadách protiněmeckého II. odboje ve Mšeně. V roce 1942 zatčen gestapem a umučen v německém koncentračním táboře Osvětim neznámo kdy.
František Bada se narodil 18. srpna 1914 v Ústí nad Labem, kde bydlel u své matky v Masarykově ulici č. 66. Skautoval ve 3. oddíle, založený v roce 1937 ústeckým úředníkem Josefem Jirouškem. Prostředí české hraničářské a vlastenecké menšiny ho silně ovlivnilo a tak po absolvování osmiletého reálného gymnázia (1925-33) s vyučovací řečí českou nastoupil na vojenskou základní službu u 42. pěšího pluku. V roce 1935 povýšen na podporučíka a po vystudování pěchotního učiliště v Milovicích zůstává dál v armádě, konkrétně v řadách III. praporu 42. pluku, dislokovaného v Rumburku.
Do boje!
Skautské ideály a zkušenosti nabité v řadách junáckého oddílu naplno uplatnil během zářijové mobilizace v roce 1938. Když 12. 9. 1938 dochází v čs. pohraničí k povstání tzv. sudetských Němců a vzniku hrozby útoku Německa je 23.9. večer vyhlášena všeobecná mobilizace. Hned 24.9. v 07.00 vyráží poručík Bada - v té době ve funkci zástupce velitele roty a pomocníka zpravodajského důstojníka praporu- v čele pouhých čtyř mužů vyzbrojených jedním LK a 20 železničáři v rámci železničních vojenských pluhů 151 a 152 do mezitím Němci obsazeného předpolí hlavního obranného pásma na Jedlové, do vyklizeného Rumburského výběžku. Rozkaz: ničení kolejnic mezi Krásnou Lípou a Rumburkem před očekávaným nájezdem německého obrněného vlaku. Po splnění rozkazu, destrukci trati, bratr poručík Bada ještě u strážního domku 410 u kóty 512 zachránil skupinu českých uprchlíků z okolních vesnic, kteří utíkali před sudetoněmeckým terorem. U zastávky Zahrada je jeho jednotka přepadena přesilou silného oddílu sudetoněmeckých vzbouřenců, ale Bada ji se svými muži odrazí a bez problému zničí trať až do Krásné Lípy. Po návratu ale zjistí, že družstvo čs. ženistů, střežících mostek asi 300 metrů severně od nádraží Chřibská - Rybniště, tento vyhodilo do vzduchu po té, co bylo jím předtím odraženou tlupou přepadeno.
V obklíčení sudetských teroristů
František bada ale neztrácí hlavu: sám tajně proniká do Jedlové, odkud drážním telefonem přivolává posily. Spolu s několika ženisty z ustoupeného družstva pak zaujme kruhovou obranu kolem vagonů s neozbrojenými českými vyhnanci. V noci na 25.9. sice Němci lokomotivu s pluhy tajně odvezou do Krásné Lípy, ale když ráno dorazí ke zničenému mostku čs. obrněný vlak a jeho posáda se pustí do oprav, vyrazí Bada v čele svých mužů nejprve do vzbouřenecké Chřibské, kde provedl několik razií a domovních prohlídek a zachránil na tamním úřadě 30000 Kč patřících německým sociálním demokratům (v dnešní měně přes 5 milionů). Zatkl také adjunkta Hájka, který svou zradou sudetským Němcům umožnil odtažení vojenských pluhů do Chřibské. Nakonec v čele svých vojáků pronikl až na tamní depo a do Krásné Lípy, znovu získal lokomotivu a pluhy a spolu s obrněným vlakem se po třech dnech bojů v obklíčení Němců vrátil 27.9. do České Lípy, kde byl slavnostně uvítán.
Nikdy se nevzdáme!
Po Mnichovském diktátu Bada působí u okupační německé armády jako styčný důstojník. Jeho pluk se přesune do Terezína a jeho rodina, která musela z Ústí prchat před mstou tamních sudetských Němců, se přestěhuje do Mšena u Mělníka.
Ani po okupaci Československa Německem 15. března 1939 ale bratr Bada nezapomíná na slova skautské přísahy: Milovati vlast svou, Republiku Československou a sloužiti ji věrně v každé době. Když je demobilizován ze zrušené čs. armády, dostává místo úředníka ve Mšeně, které se po okupaci našeho pohraničí stává pohraničním městem mezi Německem a tzv. Protektorátem Čechy a Morava. Fratišek Bada vstupuje do řad II. domácího odboje. Spolupracuje se svými známými bývalými důstojníky, členy Sokola a příslušníky finanční stráže z Brtníků Josefem Brožem a Václavem Váchou. Podaří se mu zoravodajsky pracovat proti Německu až do roku 1942, přečká i I. stanné právo, vyhlášené v říjnu 1941 šéfem německé okupační správy Heydrichem. Pak je ale jeho činnost prozrazena; na jaře 1942 Badu zatýká gestapo. Je odsouzen německým soudem a odeslán s poznámkou "Návrat nežádoucí" do německého vyhlazovacího koncentrčního tábora Osvětim. V blíže neurčené době je zde skaut, hrdina, vlastenec a důstojník československé armády František Bada umučen.
Zdroje:
Osobní spis por. pěch. Františka Bady, in- VHA Praha Ruzyně
Ota Holub: Trumfy komisaře Geisslera, Severočeské nakladatelství 1987
Jindřich Marek: Historie Lužických hor: Důstojníci rumburské posádky v roce 1938, In- www.luzicke-hory.cz
Informace Pavel Šlégr Ústí nad Labem
Vlast na tohoto svého hrdinného syna zapomněla.
František Bada sice vzhledem k tomu, že už od svých 19 let sloužil v armádě a navíc mimo své bydliště, stačil zažít ve svém 3. oddíle - založeném v roce 1927 úředníkem v Ústí nad Labem Josefem Jirouškem - toliko skautská, částečně i roverská léta.
Je však nepochybné, a ukázalo se to později i v jeho vojenských kvalifikačních listinách a osobním spise, že právě tato léta a schopnosti získané pod junáckou vlajkou positivně formovali jeho občanskou i lidskou osobnost.
Zdroje: In- Osobní spis por. pěch. Františka Bady- VHA Praha
informace Pavla Šlégra z Ústí nad Labem
František Bada bydlel se svou matkou Marií v Masarykově ulici č. 66 v Ústí nad Labem, kde také po absolvování 4 leté měšťanské školy vystudoval osmileté reálné gymnázium s vyučovacím jazykem češtinou a prospěchem dobrým. Stejně tak- tedy dobře- byl klasifikován ve Škole pro důstojníky v záloze a na Pěchotním učilišti.
Zdroj: Osobní spis por. pěchoty Františka Bady, VHA Praha.
Příběh dal dohromady Petr Blahuš- PAF, únor- duben 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.