Skaut a tramp, přítel zakladatele legendární Brdské zimní armády, Jerryho Packarda, zatčen za odbojovou činnost a popraven.
Ladislav Brožek se narodil 5. 6. 1904. Tento tramp, skaut a muzkant byl mezi přáteli známý pod přezdívkou Billy Broches Od roku 1919 do roku 1924 byl spolu se svým kamarádem a budoucím trampským písničkářem Vladimírem Fořtem, zvaným Eddy, členem pražského 6. oddílu skautů. Po zániku oddílu parta několika jeho členů dál společně vyrážela do přírody. Zpočátku jezdili převážně k Sázavě, později, v letech 1926-27 přesídlili do oblasti brdských Hřebenů.
Billy Broches byl mezi trampy dobře známý. Spolu s kamarády založil a vedl trampskou skupinu Dickey Club (název si zvolili podle klubu na Harvardské univerzitě) a později vystupoval s vokální skupinou Dickey Club Trio.
Trampové jezdili na Brdy o víkendech, ti nejotrlejší i v zimních měsících. V lesích znali mnoho tajných tábořišť a srubů, v těchto "campech" se setkávali i s dalšími partami. Billy Broches někdy jezdil tábořit i se známou trampskou skupinou Brdská zimní armáda vedenou "generálem" Jerry Packardem (jedním z nejznámějších trampů zapojených do protinacistického odboje). Brdská armáda měla v době největšího rozkvětu přes 150 členů a zapsala se tak nesmazatelně do historie brdského trampingu.
V civilním životě byl Ladislav Brožek vedoucím obchodu u firmy Wellemin Praha. Se svou budoucí ženou, Annou Pavlou Pencovou se seznámil v Dickey Clubu. Ta byla také nejdříve členkou skautského oddílu, později začala jezdit s Dickey Clubem trampovat na Brdy. Členem Dickey Clubu byl totiž i její nevlastní bratr Ota Vaněček. Mezi přáteli byla známa pod přezdívkou Saxona. Vystudovala obchodní školu a pracovala jako administrativní pracovnice v puškařství svého nevlastního otce. Saxona se provdala za Billyho Brochese 20. 10. 1928. Od svatby začala používat jméno Pavla Brochesová. V roce 1932 se jim narodil syn Jiří.
Další zajímavou kapitolou z Brochesova života byla jeho hudební kariéra. Spolu s Karlem Lavantem - Lashem a později velmi známým písničkářem Vladimírem Fořtem - Eddym založil Dickey Club Trio. Jako podtitul měla vokální skupina v názvu Voice Jazz. V roce 1930 nazpívali a v Berlínském nahrávacím studiu natočili asi patnáct písniček (v Praze v té době téměř žádná nahrávací studia nebyla). Krátce na to, v roce 1931, se skupina rozpadla.
Billy Broches se nevěnoval jen trampingu a hudbě, ale také sportu – boxoval a hrál ragbyovou ligu za Slavii Praha.
Po vypuknutí II. světové války nebyl trampský život jednoduchý. Mnoho mladých lidí bylo nasazeno na práci v Německu, bylo zakázáno rozdělávání ohňů za tmy. V některých obdobích války byl i omezen vstup do lesů bez povolení.
Billy Broches se zapojil do protifašistického odboje. V květnu 1940 jej zatklo gestapo za účast na přípravě protifašistických akcí a šíření protinacistických letáků. Vězněn a vyslýchán byl v Praze na Pankráci, v Drážďanech, ve Wuppertalu a Berlíně-Plötzensee. Nikdy nezradil. V srpnu 1942 byl odsouzen k smrti a 11. ledna 1943 byl popraven.
Jeho jméno nebylo mezi brdskými trampy zapomenuto. V lesích mu kamarádi vystavěli pomníček z navršeného kamení. Jeho žena, Saxona, pořádala o víkendech blízko výročí jeho narození spolu s dalšími trampy vzpomínková setkání na brdském kempu Zlaté Dno. Pavla Brochesová zemřela 25. 12. 1991.
Všechny Brochesovy dopisy z nacistických věznic (od prvního, napsaného 1. 6.1941, až poslední list z 11. 1. 1943) měla jeho žena pečlivě uschovány na památku. Brochesův syn Jiří a vnučka Dana je mají dodnes. Nejznámějším citátem z jeho dopisů je věta psaná v tom posledním, před popravou 11. ledna 1943: » Milujte pravdu, a třeba byla někdy i těžká, nikdy žádnou lež a přetvářku. «
Zdroje:
http://www.trampsky-magazin.cz/blog/kdo-byl-billy-broches-292.html
http://ioutdoor.cz/zajimavosti/jaroslav-packard-krsek-zakladatel-brdske-zimni-armady/
trampský kemp Zlaté Dno
Příběh dal dohromady VŠRK Skrypta Praha,
, jmenovitě:
Madla
březen 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.