Absolvent gymnázia ve Vysokém Mýtě, později Karlova universita v Praze, spolu s dalšími studenty v roce 1939 zavlečen do koncentračního tábora v Sachsenhausenu, odkud se vrátil až v roce 1942 s podlomeným zdravím. po válce asistent na přírodovědecké fakultě v Praze, člen věděcké expedice.
František Hořavka přišel do Vysokého Mýta z Bohuslavic. Vysokomýtské gymnázium absolvoval v roce 1937, jeho třídním profesorem byl Karel Fink . Karel Fink byl spolu se svojí ženou Helenou a později i dcerami, vůdčími osobnostmi skautského hnutí v našem městě. Desítky chlapců se denně s profesorem Finkem setkávaly v rámci školní výuky a pak mimo ni v oddíle. Během svého působení ve vysokém Mýtě je v kronikách vždy popisován jako neúnavný organizátor všeho skautského. Ten, který jde spát jako poslední na táboře, a vstává jako první.
Osobnosti Františka Hořavky je věnována kniha Emila Hadače – V zemi sopek a ledovců (Orbis Praha 1957), ten měl na starosti technické vedení této arktické výpravy.
Z výpravy je film: Do země ledovců, Československo 1949, 37 minut, režie Václav Jan Staněk
z knihy:
s.52
„Franta Hořavka byl jedním z těch, jejichž studie byly přervány válkou. Byl demonstrátorem botanického ústavu pražské přírodovědecké fakulty až do doby, kdy byl odvlečen s mnoha ostatními studenty do koncentráku v Sachsenhausenu. Skoro dva čtvrt roku žil v pekle koncentračního tábora a přinesl si odtud podlomené zdraví.
Všecko, co podnikal, dělal se zápalem a krajní obětavostí.. Pracoval neúnavně i přes varování lékaře, neznal odpočinku a přecenil své síly. Hořel příliš prudkým plamenem – a dohořel. Zemřel náhle ve věku 36 let.“
s. 113
„I slunce se za chvíli schová za ledovcové štíty. Jen v pracovním stanu se ještě ozývá skřípot pera nebo klapot psacího stroje. To neúnavný Franta Hořavka připravuje „islandskou poštu“, reportáž pro rozhlas nebo zprávu některé firmě. Teprve za úsvitu jde spát i Franta.“
Příběh dal dohromady Soňa Krátká, květen 2019
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.