Pražský skaut, zatčen pro odbojovou činnost, odsouzen k trestu smrti a usmrcen nacisty v Brně.
JUDr. Jaroslav Kose byl ‚skautem ve státních službách’: předsedou Československo-americké obchodní komory a zástupcem generálního tajemníka Českého exportního ústavu, dále zástupcem ČSR u Mezinárodní organizace práce v Ženevě (ILO) a také pracovníkem ILO.
Byl také manželem zakladatelky českého dívčího skautského hnutí Vlasty Koseové, roz. Štěpánové (1895–1973).
Jaroslav Kose byl popraven v průběhu druhého stanného práva v Brně na popravišti v Kounicových kolejích 3. 7. 1942 spolu s dalšími 17 osobami na základě rozsudku stanného soudu. V úmrtním protokolu jsou zapsáni pod číslem 2586/a-s. Všichni byli zpopelněni v Krematoriu města Brna dne 4. 7. 1942.
Vyšehradský hřbitov, Praha, oddělení 2, hrob číslo 23 (kenotaf)
Jaroslav Kose působil zřejmě od roku 1914 jako rádce družiny Sokolů v 6. oddíle vůdce (a pozdějšího náčelníka a velitele Junáka) br. Bohuslava Řeháka. Posléze byl odveden na frontu a po I. světové válce se, v rámci Junáka, věnoval sociální práci. Jaroslav se oženil s Vlastou Štěpánovou (pozdější náčelní Junáka, sestrou Vlastou Koseovou).
Jaroslav Kose „...během své předválečné činnosti ostře kritizoval nacistické Německo a sudetoněmeckou stranu ze zneužívání hospodářské krize a otázky nezaměstnanosti k útokům proti demokracii nejen globálně, ale i proti stabilitě ve střední Evropě."
Další literatura: JUDr. Jaroslav Kose, soukr. tisk, Praha 1947.
Příběh dal dohromady Ondřej Přerovský – Lazebník; 145. klub OS, únor–duben 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.