Jilemnický skaut a vojenský pilot. V roce 1939 odchází bojovat do Polska. Po započetí války je při pokusu o přechod do Francie zatčen NKVD a poslán do sovětského gulagu, kde umírá.
Karel Kubánek se narodil do měsťanské rodiny obchodníka s textilem. Vystudoval Exportní obchodní akademii v Jablonci nad Nisou.
Jilemnickým skautem se stal asi v roce 1931, kde získal přezdívku Zipp. Zamiloval si hory a velmi se sblížil s dalším junákem s přezdívkou Vydra, který bohužel ve věku 22 let umírá. I. Mikšovič o nich později napsal: "Vydra i Zipp byli ovšem především skauti. Byli si věrnými druhy, strávili spolu nesčetně krásných chvil, napsali si mnoho pěkných slov a dala by se z toho vytěžiti vzácná kniha o chlapeckém přátelství, která by mohla být vzorem pro mnohá podobná."
Po maturitě nastoupil na letecké učiliště v Prostějově, kde absolvuje pilotní výcvik a působí na několika letištích na Slovensku, odkud se až v roce 1939 vrací domů. Ihned se zapojil do podzemního činnosti proti německým okupantům a zároveň hledá možnosti k opuštění země, aby mohl bojovat za vlast, jak dokládá i jeho báseň z května téhož roku:
Ukřižování viděl jsem
národa svého.
Bok mu otevřeli
a krev mu tekla - a voda
(byly to slzy).
Ukřižování
neděle květná - slet.
V srpnu 1939 se mu podaří, spolu s dalšími kamarády letci, přejít do Polska. Stává se členem polské armády. Po přepadení Polska Německem a ničivém bombardování letiště v Demblinu následoval rychlý pěší ústup směrem k rumunským hranicím, odkud chtěli s kamarády pokračovat do Francie. Bohužel tento prostor již kontrolovala sovětská tajná služba NKVD (Sověti v té době už okupovali část Polska). Všichni byli zatčení, ale podařilo se jim uprchnout, ovšem na další cestě následovalo nové zatčení. Celou zimu prožil K. Kubánek výslechy v několika věznicích, až byl odsouzen na tři roky nucených prací v sovětském gulagu. Na jaře 1940 je deportován za polární kruh do jednoho z nejsevernějších táborů Pečorlag. Zde pravděpodobně v zimě 1940/1941 za hrůzných podmínek umírá...
zdroj:
Jilemnice - zpravodaj města, listopad 2016.
https://sites.google.com/site/karelkubanek/
Historie skautingu v Jilemnici a Horní Branné, Středisko Junáka Jilm, 1998.
Vzpomínky Ivana Mikšoviče, Archiv Junáka, Skautský institut
Pamětní deska na rodném domě - Jilemnice, Zvědavá ulička č.p. 104
Pomník obětem 1. a 2. světové války - Jilemnice Tyršovo náměstí
Dne 1.6. 1991 byl mimořádně povýšen do hodnosti podplukovníka ve výslužbě in memoriam a 17.6 1991 mu byl udělen Čestný odznak československého pilota.
Dne 28. října 2006 byla odhalena pamětní deska na jeho rodném domě v Jilemnici.
Patří mu nejen vojenská vyznamenaní, ale jistě měl nárok i na nejvyšší skautské vyznamenání za válečnou činnost - Junácký kříž, která jemu a jeho rodičům nemohlo být uděleno jen proto, že v té době (1946) ještě nebyl znám jeho osud.
Příběh dal dohromady 3. oddíl Skorců Vrchlabí
, jmenovitě:
Tomáš Krampera - Tom
Valentina Michlová - Vali
Viktorie Labíková - Viki
Roman Šantora (Bobo), Archiv Junáka
leden-únor 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.