Před válkou vedl oddíl katolických skautů v Břeclavi. Po záboru Břeclavi se odstěhoval do Velehradu, kde ukrýval parašutistu. Při přepadení gestapem se partyzán zastřelil a František Pěček s manželkou požili jed.
František Pěček vyrůstal v Břeclavi. Začátkem 30. letech 20. století vedl skupinu žáků odboru katolických skautů Jednoty Orla, později z této skupiny vznikly oddíly samostatné v rámci Ústředí katolických skautů - junáků v zemi Moravskoslezské. Angažoval se také jako šéfredaktor časopisu katolických skatů Naše hnutí.
Po mnichovské dohodě byla Břeclav nespravedlivě přidělena k Německé říši a veškerý břeclavský skauting zanikl. František Peček se svojí rodinou se přestěhoval do Velehradu, kde si se sestrami Ludmilou a Annou pronajal cihelnu (dnes je na tomto místě vybudované fotbalové hřiště).
V květnu roku 1942 navštívil Pěčka jeho bývalý spolužák Bohdan Šturm - Dorek, bývalý vedoucí břeclavských skautů DTJ a papírník ve Veselí nad Moravou. Domluvili se, že u Pěčků bude schován poraněný parašutista skupiny TIN, rodák z Břeclavi, rtn. Ludvík Cupal. Přímo u Pěčků však Cupal dlouho nezůstal. Ještě koncem května po dohodě s Pěčkovými si vybudoval provizorní úkryt ve skladě cihelny, ve kterém přečkal nejhorší období Heydrichiády.
I ve stížených podmínkách Cupal nerezignoval na odbojovou činnost. Společně s des. Vojtěchem Lukaštíkem ze skupiny INTRANTISIVE se 18. září 1942 pokusil o destrukci železničního mostu mezi Nedakonicemi a Polešovicemi u Uherského Hradiště. Bohužel, nálož byla objevena ještě před spuštěním a nacistické bezpečnostní složky byly upozorněny na ilegální činnost. Začaly s vyšetřováním.
Zimního dne 15. ledna 1943 vpadlo do Velehradu zlínské gestapo. Ludmila Pečková se pokusila o sebevraždu jedem, ale rychlý lékařský zákrok to znemožnil. Úspěšnější byl její bratr František Pěček s ženou Františkou, kteří se otrávili. Cihlami zabarikádovaný Ludvík Cupal se v bezvýchodné situaci zastřelil. Situace si vyžádala přes 30 zatčených, následný soud v Uherském Hradišti vynesl 21 rozsudků smrti. Popravy mj. i Bohdana Šturmy - Dorka se uskutečnily 30. června 1943 ve Vídni.
Zdroje: ZATLOUKAL, Václav. Katoličtí skauti junáci v Československu: přehled historie. Brno: Javor, 1997. ISBN 80-900948-3-X
KORDIOVSKÝ, Emil., KLANICOVÁ, Evženie. město Břeclav. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 2001. ISBN 80-7275-025-9
Pamětní deska obětí odboje 2. světové války je umístěna v Břeclavi na zdi základní školy ulice Sovadinova. Kromě jména Františka Pěčka jsou uvedeny i jeho rodinní příslušníci (manželka a sestry) i jméno Bohdana Šturmy.
Katolický skauting v Břeclavi vznikl kolem roku 1933 zásluhou mj. právě br. Františka Pěčka. V roce 1935 čítal 101. oddíl 3 družiny - Orlí, Sojčí a Racků a 26 členů (z toho 14 členů řádně registrovaných ve Svazu). Zástupce vedoucího vykonával Karel Řezníček, sazeč v tiskárně Františka Navrátila. Krom 101. oddílu v Břeclavi figuroval i chlapecký oddíl 102. a dívčí 103., který vedla sestra Navrátilová.
V létě tábořili buď přímo u Břeclavi (1934) nebo u Moravského Krumlova na řece Jihlavce (1935) či u velehradské myslivny (1936).
Břeclavští vydávali od roku 1935 Naše hnutí, poučný a zábavný časopis čs. katolických skautů v Břeclavi. Vycházel jednou za měsíc tiskem tiskárny Františka Navrátila v Břeclavi. Po čase se redakce přesunula do Brna (1937) (tisk ovšem zůstal i nadále v Břeclavi) a časopis byl určen pro celou Moravskoslezskou zemi. Formát časopisu byl A5 s obsahem 16 stran a cenou 10 Kč (1937).
V posledním roce předválečného skautingu (1938) bylo v Břeclavi 5 oddílů katolických skautů - dle nového číslování 1., 2., 3. dívčí, 6. a 39. vodní oddíl s celkovým počtem členů mezi 60 a 70.
Zdroje:
ZATLOUKAL, Václav. Katoličtí skauti junáci v Československu: přehled historie. Brno: Javor, 1997. ISBN 80-900948-3-X
Naše hnutí: poučný a zábavný časopis katolických skautů v Břeclavi. V Břeclavi: Ústředí katolických skautů na Moravě, 1937 uložený v MZK Brno.
VYBÍRAL, Oldřich.K dějinám skautingu na Břeclavsku. Brno. 2002.
Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Jiří Mihola.
Příběh dal dohromady Štěpán Káňa - Káně, říjen 2016 - duben 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.