František Steiner byl židovským chlapcem a skautem. Zemřel jako oběť nacistické zvůle v polské Izbice, neznámo kdy.
František Steiner byl hrdinou. Nezahynul se zbraní v ruce, ani při vyhazování obrněného vlaku do vzduchu, ani při sabotáži v německé továrně - ale to nijak nesnižuje jeho hrdinství. Stal se obětí nejtragičtějšího konfliktu v dějinách lidstva. Stal se obětí svého původu, místa, kde se narodil, rozhodnutí, která učinil. A možná se stal také obětí skutečnosti, že byl skautem a cenil si svých blízkých, země a ideálů více, než vlastního života.
František Steiner (v oblastním archivu foneticky Šteiner) se narodil 13.11.1921 v Plzni rodičům Arnoštu a Vilmě (roz. Steinkopfové). Dle domovní přihlášky bydlel s rodiči v Nerudově ulici č. 3. Studoval na reálném Masarykově gymnáziu v Plzni (v budově dnešní Pedagogické fakulty).
Dle žádanky o cestovní pas a fotografie vypadal František Steiner takto: Střední postava, souměrná ústa se zdravými zuby, tupý nos, podlouhlý obličej bez zvláštních znamení, černé vlasy, šedomodré oči. Vyznání “mosaické” - dřívější označení pro židovskou víru. Cestovní pas mu byl vydán v květnu roku 1937.
Je zřejmé, že František o příchozím nebezpečí věděl - jako další plzeňští židé měl zařízen pas a snad by mohl před začátkem druhé světové války, možná i po okupaci Sudet, odcestovat do bezpečí. Stejně jako mnozí další se však rozhodl zůstat zde, na svém místě, kde se narodil, studoval a skautoval, se svou rodinou, nehledě na následky.
O Františku Steinerovi, jenž chodil do plzeňského oddílu Stopa, máme díky pečlivému vůdci Šiwovi další informace o jeho skautském působení.
František byl velmi aktivním skautem, který vstoupil do 6. oddílu 3.11.1933, tedy téměř přesně ve dvanácti letech. Za dobu svého působení v oddíle složil nováčkovskou zkoušku, druhý a první stupeň skautské zdatnosti, odborku tlumočníka, plavce, záchrance, táborníka a tři orlí pera. Pomáhal také s vedením oddílu. Do Stopy přestoupil 15.1.1938 a vypracoval se na činovníka, byl oddílem poslán na Slezskou lesní školu. Jeho přezdívka - či skautské jméno, jak píše Šiwa v kronice - bylo Frt.
Z dochovaných dokumentů je dále znám jen datum transportu “T” z Plzně do Terezína, jehož byl František součástí, spolu s oběma svými rodiči - 26.1.1942. Poslední zmínka o celé trojici je v Terezínské pamětní knize - 11.3.1942 datum transportu "Aa" z Terezína do polské Izbicy. V ghettu této malé vesnice zůstali, bez záznamu o jejich dalším osudu.
O Františku Steinerovi toho příliš nevíme. Nevíme, koho nebo co měl rád, jak trávil svůj čas, jaký byl ani jakým způsobem zemřel. I přes tuto nevědomost si však znovu troufám říci, že hrdinou byl a je - hrdinou, který neopustil své blízké a svou cestu ačkoli mohl, který zemřel kvůli tomu jaký byl a čím byl.
Zdroje:
Státní oblastní archiv v Plzni, fond Policejní ředitelství Plzeň - pobytové přihlášky a osobní registratura (sign. Š 12190)
Archiv Okresní rady Junáka Plzeň-město, osobní fond Jan Kraus - poválečné charakteristiky zahynulých skautů ze Stopy
Kol.: Terezínská pamětní kniha, sv. 1. Praha, 1995, s. 301.
Mgr. Miroslav Eisenhammer, Ph.D - odbor archivnictví a spisové služby Klášter u Nepomuka
Příběh dal dohromady Kryštof Lachman, leden - březen 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.