Skaut plzeňského 2. oddílu "Stopa". Umučen v koncentračním táboře Auschwitz/Osvětim z důvodu rasové nenávisti.
Jan Petr Stransky (příjmení rodiny psáno v úředních dokumentech "Stransky", ne "Stránský") se narodil 20. srpna 1926 v Mostě jako syn advokáta JUDr. Bedřicha Stranského a jeho manželky Lisy rozené Kornfeldové. Měl ještě starší sestru Anitu. Od podzimu 1937 studoval na československém státním reálném gymnáziu v Lounech. V říjnu 1938 po obsazení československého pohraničí uprchla rodina do Plzně. Jan zde nastoupil na Masarykovo reálné gymnázium a zároveň se stal členem 2. skautského oddílu "Stopa".
Již počátkem dubna 1939 se ale rodina z Plzně stěhovala dál do Prahy. Otec Bedřich plánoval vystěhování z protektorátu, ale nedošlo k němu. Jan navštěvoval do června 1940 českou reálku v Praze VII, pak musel studium kvůli židovskému původu ukončit. 24. dubna 1942 byli Jan i jeho otec deportováni transportem "Am" do Terezína a následně 15. prosince 1943 transportem "Dr" z Terezína do Auschwitz/Osvětimi, kde zahynuli. Jeho sestra Anita válku přežila a později žila vdaná pod příjmením Schwarz-ová v USA. Osud manželky Lisy se nepodařilo zjistit.
Zdroje:
Státní oblastní archiv v Plzni, fond Policejní ředitelství Plzeň, pobytové přihlášky - Stransky Bedřich.
https://www.holocaust.cz/databaze-obeti/obet/127941-bedrich-stransky/
https://www.holocaust.cz/databaze-obeti/obet/127983-jan-p-stransky/ (pozn.: je zde zřejmě omylem uvedeno chybné datum narození 20. 6. 1926)
https://yvng.yadvashem.org/index.html?language=en&s_lastName=Stransky&s_firstName=Jan&s_place=&s_dateOfBirth=&cluster=true
https://yvng.yadvashem.org/index.html?language=en&s_lastName=stransky&s_firstName=fritz&s_place=&s_dateOfBirth=&cluster=true
Nepodařilo se zjistit, že by Jan Stranský měl nějaké pamětní místo.
Vzhledem k okolnostem úmrtí by Janu Stranskému náležel zlatý stupeň Junáckého kříže Za vlast 1939-1945. V dostupném přehledu držitelů uvedeného vyznamenání z Plzně (Bořík, Stanislav: Junácký kříž "Za vlast 1939-1945", Plzeňsko. List pro vlastivědu západních Čech, roč. XXII, 1995, č. 4, s. 1), který ovšem není vyčerpávající, však jeho jméno uvedeno není.
Vzhledem ke krátké době pobytu v Plzni toho o Janově skautování mnoho nevíme. Oddílový vůdce Jan Kraus - Šiwo na něj v jednom z odstavců poválečného přehledu zahynulých skautů ze Stopy vzpomněl takto: "Jan Stránský, narozený 20. 8. 1926 v Mostu, kde byl jeho otec Bedřich se svou matkou Lízou advokátem, avšak po obsazení Sudet uchýlil se do Plzně, Klatovská 70. Vstoupil v Plzni do Stopy hned 12. 10. 1938. Svůj junácký slib složil již 28. 6. 1937 v Bavorově, kde si složil též táborníka a tlumočníka. Dlouho však ve Stopě nepůsobil, protože ještě před jarem hned po obsazení Čech Němci musel opustiti podle úředního nařízení naše řady. I on skončil tam jako mnoho známých i neznámých Čechů." A to je vše. O jeho skautování v Bavorově - tedy v jižních Čechách, daleko od rodného Mostu, odkud na podzim 1938 s rodinou odjížděl - nevíme nic. Možná tam rodina kvůli otcově advokátní praxi přechodně bydlela. Stopu musel nuceně opustit spolu s třinácti dalšími židovskými skauty koncem března 1939; v seznamu vystupujících z oddílu v níže citovaném rozkaze je uveden jako "Hanuš Stransky". V době krátkého skautského působení v Plzni chodil do klubovny Stopy v domku na tehdejší adrese Klatovská 106, která už dnes nestojí a její poloze odpovídá přibližně dům Žižkova ul. č. pop. 2596/č. or. 63.
Zdroje:
Archiv Okresní rady Junáka Plzeň-město, osobní fond Jan Kraus - oddílové rozkazy Stopy 1939 (Týdenní rozkaz Stopy č. 30 pro oddílovou činnost od 26. března do 1. dubna 1939); medailónky členů Stopy zahynulých během války.
Janův otec Bedřich Stransky se narodil 28. února 1888 v Praze na Smíchově, jeho o jedenáct let mladší manželka Lisa rozená Kornfeldová se narodila 24. září 1899 v Mostě. Sňatek se konal 11. července 1920 v Mostě a ze svazku přišly na svět dvě děti - dcera Anita (7. března 1921) a syn Jan Petr (20. srpna 1926), oba v Mostě. V tomto městě vedl JUDr. Bedřich Stransky svoji advokátní praxi až do začátku října 1938. Sám je v úředních dokumentech uváděn jako "bez vyznání", ale jeho rodiče stejně jako manželčini byli Židé a podle nacistických rasových kritérií nehrálo roli, zda sám aktivně víru vyznával.
Po příchodu do Plzně našli otec s matkou a synem azyl v domě ing. Oskara Semmlera na Klatovské třídě čp. 721/č. or. 70. (Po poválečném přečíslování nese dům Klatovská čp. 721 č. or. 110, jde o nároží Klatovské třídy a Hruškovy ulice.) Pravděpodobně byli ve své situaci rádi za střechu nad hlavou a neměli příliš chuti obdivovat vytříbenost interiéru navrženého pro rodinu Semmlerových světoznámým architektem Adolfem Loosem. (Pozn.: Vnitřek domu je v současnosti po rekonstrukci součástí plzeňských "Loosových interiérů" a jako "Semmlerova rezidence" přístupný návštěvníkům.) Samotná rodina Semmlerových se v této době již připravovala k emigraci. Sestra Anita s nimi do Plzně nepřijela, nevíme, zda někdy v této době už sama neodjela za hranice.
Syn Jan potřeboval v Plzni pokračovat v přerušeném studiu a stal se proto žákem Masarykova reálného gymnázia. Nastoupil do třídy II.c a chodil do ní od 10. října 1938 do 14. dubna 1939. Z údajů ve školním katalogu vyplývá, že jeho mateřskou řečí byla němčina a jeho prospěch tomu odpovídal, protože z němčiny byl lépe hodnocen než z češtiny.
Otec Bedřich v Plzni nepokračoval v advokátské praxi. Rodina žila z úspor a on sám už od podzimu 1938 plánoval vystěhování za hranice. Přihlásil se dokonce jako zájemce o vystěhování u „Přípravného komitétu pro zřízení československé kolonisační společnosti, Praha I, Benediktská 2“. Z dokumentů pražského policejního ředitelství dostupných u jeho jména na www.holocaust.cz vyplývá, že už v lednu 1939 žádal o povolení přechodného pobytu v Praze, kde chtěl navštěvovat přeškolovací kurs pro praktické povolání. Povolení získal na tři měsíce, pak žádal o jeho prodloužení a ke 14. dubnu 1939 přemístil do Prahy z Plzně i zbytek rodiny (poznámka o odhlášení z Plzně na pobytové přihlášce přitom nese datum 3. dubna 1939). Nechal si v této době také vystavit nový cestovní pas. K vycestování ale nakonec nedošlo. Syn Jan pokračoval ve studiu na české reálce v Praze VII., kterou musel kvůli židovskému původu opustit po třetím ročníku v červnu 1940.
24. dubna 1942 byli Jan i jeho otec deportováni transportem "Am" z Prahy do Terezína a následně 15. prosince 1943 transportem "Dr" z Terezína do Auschwitz/Osvětimi, kde zahynuli. Janova sestra Anita válku přežila a později žila vdaná pod příjmením Schwarz-ová v USA - nejprve v Madisonu (Wisconsin) a později v Janesville (Wisconsin). Ona také v letech 1979 a následně 1986 vyplnila a zaslala izraelskému památníku Yad Vashem dotazníky s údaji o zahynulém otci a bratrovi. U bratra Jana jsou okolnosti úmrtí označeny jako "neznámé", u otce Bedřicha (Fritze) je uvedeno místo úmrtí Auschwitz s datem 15. března 1944. Oba dotazníky také doplnila fotografiemi, z nichž tu Janovu níže reprodukujeme. Dotazník matky Lisy se v dostupných databázích obětí holocaustu nenachází, je tedy možné, že válku přežila podobně jako dcera Anita, ale bližší údaje se o ní zjistit nepodařilo.
Zdroje:
Státní oblastní archiv v Plzni, fond Policejní ředitelství Plzeň, pobytové přihlášky - Stransky Bedřich.
Archiv města Plzně, fond Masarykovo státní české reálné gymnázum Plzeň, inv. č. 19, sign. 14e73 - Hlavní katalog 1938/1939.
https://www.holocaust.cz/databaze-obeti/obet/127941-bedrich-stransky/
https://www.holocaust.cz/databaze-obeti/obet/127983-jan-p-stransky/
https://yvng.yadvashem.org/index.html?language=en&s_lastName=Stransky&s_firstName=Jan&s_place=&s_dateOfBirth=&cluster=true
https://yvng.yadvashem.org/index.html?language=en&s_lastName=stransky&s_firstName=fritz&s_place=&s_dateOfBirth=&cluster=true
Příběh dal dohromady Miroslav Eisenhammer, leden 2020
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.