Jindřich Vohryzek byl hlinecký skaut. Kvůli svému židovskému původu byl v roce 1942 poslán do Terezína a později byl umučen v Osvětimi z důvodu rasové nenávisti.
Jindřich Vohryzek byl nejmladším ze tří dětí Rudolfa Vohryzka a jeho ženy Bedřišky rozené Lamplové. Narodil se 24. března 1919 v Hlinsku. Jeho otec pocházel ze Záboří u Proseče, vyučil se pomocníkem příručího a poté vypomáhal svým rodičům s provozováním obchodu se smíšeným zbožím v Jarošově. Od roku 1911, kdy se oženil, začal obchodovat s kůžemi. V následujícím roce manželé Vohryzkovi zakoupili dům v Hlinsku v dnešní Havlíčkově ulici č. p. 639 (naproti budově židovské synagogy, v níž dnes sídlí městské muzeum) a narodil se jim jejich první syn Otto. Vedle dvou synů měli ještě dceru Elsu, která se narodila roku 1915. Rudolf Vohryzek provozoval svoji živnost v hlinecké místní části Betlém. Jak dokládá jeho živnostenský list z roku 1936, obchodoval nejen s kůžemi, ale také s peřím, starým železem a odpadky. V roce 1941 svůj obchod prodal. „Vohryzkovi byli naši známí, velmi dobří a poctiví hlinečtí židé,“ charakterizoval rodinu Ing. Jaroslav Žežulka v dopise z roku 1981.
Společně se svým starším bratrem se Jindřich Vohryzek v mládí přidal k hlineckým skautům. Dochovalo se několik fotografií ze skautského tábora z roku 1938, na kterých je Jindřich zachycen ve skautském kroji. Ve stejném roce byl Jindřichovi vystaven řidičský průkaz s povolením řídit „motorové vozidlo více než dvoukolové o celkové váze do 2.600 kg“. V kolonce povolání je uvedeno obchodní příručí. Nějakou dobu žil Jindřich se svým bratrem Ottou v Praze na adrese Dlouhá č. p. 41. Jejich pobyt v centru Prahy je doložen k 22. 7. 1940 v potvrzení Okresního úřadu Chrudim pro Policejní ředitelství v Praze.
V následujícím období se začala stupňovat perzekuce židovských obyvatel protektorátu Čechy a Morava, která je měla připravit o jejich práva i majetek. Rudolf a Bedřiška Vohryzkovi a jejich tři dospělé děti se společně přestěhovali do Trhové Kamenice. Jindřich byl nuceně nasazen na stavbu kanalizace v Přelouči (patrně v červnu 1941) a následně na stavbu úseku železniční trati mezi Sázavou a Velkou Losenicí u Přibyslavi (jeho přítomnost je doložena Úřadem práce v Pardubicích k 4. 8. 1941). Od 26. 1. 1942 prováděl fyzicky namáhavé výkopové práce pro Luftwaffe v Sobíňově. V druhé polovině července téhož roku pak byl poslán do Moravské Ostravy, kde vykonával neméně náročnou hornickou práci.
Dne 5. prosince 1942 byl Jindřich Vohryzek se svým bratrem a rodiči a dalšími Židy z bývalých okresů Chrudim, Hlinsko a Skuteč deportován z Pardubic transportem Cf do koncentračního tábora v Terezíně. Do Pardubic byli přepraveni již 3. prosince sběrným vlakem, který vyjel z Chotěboře. Z nádraží se Židé přesunuli na shromaždiště v budově dnešní pardubické obchodní akademie, kde jim byly zabaveny cennosti. Po několikatýdenním pobytu v Terezíně byl Jindřich poslán transportem Cs 26. 1. 1943 do Osvětimi. Jeho další osud je neznámý. Z rovného tisíce osob, které byly do Osvětimi deportovány transportem Cs, jich přežilo jen 41. Jindřich Vohryzek mezi nimi nebyl.
Jindřichovi rodiče a bratr Otto byli do Osvětimi transportováni 6. září 1943, jeho sestra Elsa tam byla odeslána už 26. října 1942. Nikdo z nich nepřežil.
Zdroje:
• Archivní dokumenty Městského muzea v Hlinsku (korespondence mezi Jaroslavem Žežulkou a Jaromírem Trojanem z roku 1981).
• Archivní dokumenty Státního okresního archivu Chrudim (potvrzení Okresního úřadu Chrudim pro Policejní ředitelství v Praze z roku 1940, řidičský průkaz Jindřicha Vohryzka, výuční list a živnostenské listy Rudolfa Vohryzka).
• Archivní dokumenty Židovského muzea v Praze (písemnosti vydané a přijaté úřady práce a v období protektorátu Čechy a Morava)
• BUCANOVÁ, Magdalena: K historii Židů v Trhové Kamenici. Diplomová práce, Brno 2012.
• Holocaust.cz: Databáze obětí / Jindřich Wohryzek. Dostupné na: http://www.holocaust.cz/databaze-obeti/obet/135235-jindrich-wohryzek/
• PROCHÁZKA, Filip: Trhovokamenický památník. Web věnovaný nejen památníku trhovokamenickým obětem Holocaustu a příslušníkům Royal Air Force, který byl odhalen 2. 9. 2012. Dostupné na: http://www.trhovokamenickypamatnik.cz/
• VOLEJNÍK, Otakar a kol.: 85 let skautingu v Hlinsku, Hlinsko 2003.
Příběh dal dohromady Vojtěch Homolka
, jmenovitě:
Poděkování za cenné informace a podklady náleží Alžbětě Langové ze Státního okresního archivu Chrudim a badateli Filipu Procházkovi
březen - květen 2017
Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz
Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:
a dalších.
Pokud jsi narazil na nám neznámého skauta, dej nám o něm vědět. Stačí nám napsat jeho jméno a krátkou informaci, kterou o něm víš (to může být místo a datum narození či úmrtí, nebo místo skautování, atd.). Na základě tvých informací vytvoříme Hrdinovi profil, který pak můžeš ty, nebo někdo jiný zpracovat.
Po zadání emailu od nás obdržíš badatelský deníček s informacemi, kde a jak hledat o hrdinovi.
Na tvůj email ti rovněž zašleme odkaz, na němž budeš moci vyplňovat informace o skautovi. Odkaz můžeš upravovat tolikrát, kolikrát potřebuješ. Dokončený příběh Hrdiny dáš nakonec publikovat a po našem schválení bude zveřejněn na těchto stránkách.
Email nám také bude sloužit pro komunikaci s tebou, či vaší skupinou.